(82kB)

Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki

Ulice miłe i łagodne

Nazwy ulic w Hajnówce

Najnowsza ulica, która powstała w Hajnówce nosić będzie nazwę Storczykowa. Z takim wnioskiem wystąpili do urzędu jej mieszkańcy. Kwiatowe imię będzie zgodne z nazewnictwem ulic w całej dzielnicy, dzięki czemu w przyszłości łatwo będzie ją zlokalizować.

Rozpoczęty przed laty system nadawania nazw spowodował, że w Hajnówce powstały dzielnice z ulicami o imionach kwiatów, zwierząt, ptaków, drzew, a ostatnio słodkich, takich jak pszczela, słodka, miodowa itp. Po Słonecznej na prośbę mieszkańców powstała również Księżycowa i jest to zapewne początek nowego kosmicznego osiedla.

Centrum Hajnówki, w którym ulice istnieją od kilkudziesięciu lat, to miejsce narodowych bohaterów, pisarzy oraz historycznych wydarzeń. Kiedy po raz pierwszy starano się rozweselić stosowane nazewnictwo i w dzielnicy popularnie zwanej Pacanowo miała powstać ulica Koziołka Matołka, nie wszyscy jej mieszkańcy wyrazili zgodę. Spośród nich z protestem do władz wystąpił wówczas funkcjonariusz MO, którego obrażało słowo Matołek. Efektem protestu było szybkie odstąpienie od pomysłu.

Swoje miejsce znaleźli w mieście lokalni bohaterowie, ofiary II wojny światowej, zasłużeni hajnowianie oraz poprzez różne osiągnięcia znani w całym kraju, nieżyjący już, byli mieszkańcy Hajnówki. Prawdziwym reliktem stała się dzielnica potocznie zwana "Chemiczna", w której ulice wciąż noszą nazwiska działaczy i aktywistów komunistycznej epoki naszego kraju.

- W centrum takie nazwy na wniosek hajnowian zmieniono, ale w osiedlach bardziej odległych, mieszkańcy nigdy nie zgłaszali takiej potrzeby - mówi Agnieszka Masalska, kierownik Referatu Gospodarki Gruntami i Rolnictwa Urzędu Miasta - Chociaż hajnowianie nie lubią nazw kojarzonych z polityką, być może wynika to z potrzeby uniknięcia wymiany dowodów osobistych oraz wielu innych dokumentów. Istotny jest tu również koszt takich procedur.

Lubiane, przyjazne nazwy to między innymi Poziomkowa, Malinowa, Miła, Łagodna, Słoneczna i Cicha. Najnowszą i jednocześnie najbardziej kosztowną miejską arterię, mimo iż oficjalnie nosi nazwisko lekarza i astronoma Tadeusza Rakowieckiego, nazwano ulicą Anatolka. Z uwagi na to, iż od początku jej budowy była przedmiotem wielkiego zaangażowania i troski burmistrza Anatola Ochryciuka, wszyscy uczestniczący w powstawaniu ulicy nadali jej właśnie taki przydomek.

Najnowszą propozycją, którą warto wykorzystać, jest nazwa Zorzy Polarnej. Być może zagoszczą wkrótce w Hajnówce wszystkie jej kolory oraz podobne, równie piękne zjawiska.

Wg www.hajnowka.pl - J.Zachaj

Nazwy ulic w Hajnówce