(82kB)
Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki

Promocja "Encyklopedii Hajnówki"


W wyjątkowo mroźny wieczór 30 stycznia 2014 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się moje spotkanie autorskie poświęcone wydanym pod koniec 2013 r. książkom: "Encyklopedia Hajnówki", "Hajnowskie ulice", " Życiorysy znaczone Puszczą".

W oczekiwaniu na mój przyjazd, nielicznych zebranych, których nie przestraszył tęgi mróz, powitała dyrektor MBP p. Halina Wojskowicz. Przed prezentacją swoich książek przedstawiłem gościom stronę internetową http://hajnowka.strefa.pl - "Na tropach historii Hajnówki". Podkreśliłem rolę p. Ryszarda Sakiela, który mi pomógł przy zbieraniu materiałów do "Encyklopedii Hajnówki". Następnie opowiedziałem o swoich dotychczasowych dokonaniach.-Swoje wieloletnie zainteresowanie sportem uwieńczyłem uczestnictwem i wygraną w ogólnopolskim teleturnieju wiedzy sportowej "Gry olimpijskie" w 2000 r. Wypowiedziami o teleturnieju i sporcie hajnowskim na łamach miesięcznika "Wieści Podlaskich" zwróciłem uwagę redaktora Hieronima Wawrzyńskiego, który postanowił wykorzystać moje predyspozycje dziennikarskie do utrwalania historii sportu hajnowskiego. W 2002 r. ukazała się książka "Historia sportu w Hajnówce", a redakcja miesięcznika "Gazeta Hajnowska" zaproponowała mi pisanie biografii i wywiadów z ludźmi sportu.

(11kB)


Jeszcze przed wydaniem książki w grudniu 2001 r. dzięki uprzejmości Anatola Szweda - właściciela portalu www.hajnowka.com.pl, zaczęła się moja wielka przygoda z internetem. Umieszczałem tam materiały o piłce nożnej i sprawozdania z najważniejszych imprez sportowych w Hajnówce. Dzięki internetowi znalazły się one również na łamach "Serwisu Podlasia".

Od 2003 r. działalność tą kontynuowałem przez półtora roku na portalu Urzędu Miasta - www.hajnowka.pl. Informacje o osiągnięciach hajnowskiego sportu przesyłałem też do redakcji stron internetowych www.maratonypolskie.pl , www.siatka.net i www.moderatorvolley.pl. Od 2004 roku zacząłem sam tworzyć strony internetowe-uzbierało się ich już kilkanaście, głównie o sporcie. Najbliższe moim zainteresowaniom były strony poświęcone popularyzacji sportu olimpijskiego oraz o kibicach sportowych, promujących godnych naśladowania sportowców i kibiców, wyróżnionych nagrodą "Fair-play". Na podstawie materiałów ze stron internetowych powstały książki: "2 liga siatkówki w Hajnówce", "V Półmaraton Hajnowski", "Łuki".

(11kB)   (11kB)   (11kB)   


Mój najważniejszy artykuł prasowy poruszający problemy klubu "Puszcza Hajnówka" ukazał się 16 grudnia 2002 r. w "Kurierze Porannym". Szpilka zamiast celownika

Mam satysfakcję, że po 5 latach, tak jak sugerowałem w artykule, na przełomie czerwca i lipca 2007 r. odbyły się obchody 70 lat istnienia Klubu Sportowego "Puszcza Hajnówka". Specjalnie z tej okazji przygotowałem książkę wydaną staraniem klubu.


(11kB)


Ważnym wydarzeniem dla środowiska katolickiego była rocznica powstania parafii rzymskokatolickiej, którą uczciłem wydaniem w 2008 r. książki "85 lat parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce".

(11kB)


W związku z X Półmaratonem Hajnowskim w 2010 r. staraniem OSiR wydano książkę "Dzieje Półmaratonu Hajnowskiego". W tym samym roku dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego została wydana książka poświęcona 70-tej rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Hajnówce.

(11kB)(11kB)


W czerwcu 2011 r. na zaproszenie UM przedstawiłem podczas sesji upamiętniającej jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich referat o historii sportu w Hajnówce. Zachęciło mnie to do zajęcia się historią innych dziedzin i tak w październiku 2012 r. wydrukowałem na swojej drukarce 3 tomy "Encyklopedii Hajnówki" i przekazałem do Miejskiej Biblioteki Publicznej a po kilku miesiącach podobny zestaw burmistrzowi Hajnówki. Pomysł na wydanie książkowe przyszedł po przeczytaniu w internecie informacji ze spotkania w MBP z Gabrielem Maciejewskim, który opowiedział o możliwości wydania książek w niewielkich ilościach w specjalistycznych wydawnictwach. Po znalezieniu takiego wydawnictwa w Belgii w połowie 2013 r. postanowiłem wydać "Encyklopedię Hajnówki". Ze względu na brak środków finansowych zmniejszyłem encyklopedię do 1 tomu stosując czcionkę ósemkę, ograniczyłem do 60 ilość zdjęć, a wielkość wydania to zaledwie 5 egz. Zachęcony łatwością wydania publikacji zdecydowałem się na wydrukowanie kolejnych książek: "Hajnowskie ulice" oraz "Życiorysy znaczone Puszczą", które stanowią podsumowanie mojej dotychczasowej działalności.

"Encyklopedia Hajnówki" zawiera 930 haseł, z których 242 dotyczą not biograficznych osób związanych z Hajnówką. osiemnaście kolejnych rozdziałów: Kalendarium, Historia Hajnówki, Ważne wydarzenia w 60-letniej Historii Hajnówki, Dane demograficzno-geograficzne Hajnówki, Administracja, Bezpieczeństwo, Turystyka, walory Hajnówki, Miejsca pamięci, Banki, Przemysł, usługi, Partie i organizacje, Kultura, Oświata, Kościoły i religie, Sport, Służba zdrowia, Noty biograficzne, Zdjęcia Hajnówki. 220 stron formatu A4 zawiera aż 1.400.000 znaków. Dla porównania książka o ogólniaku miała 440.000 znaków. Jest to pierwsza publikacja encyklopedyczna w województwie podlaskim i jedna z niewielu w Polsce. Zawiera kompedium wiedzy o Hajnówce. Pisząc "Hajnowskie ulice" spełniłem marzenia o wyjaśnieniu etymologii nazw ulic naszego miasta. Natomiast "Życiorysy znaczone Puszczą" zawierają wywiady z ludźmi pochodzącymi lub związanymi z rejonem Puszczy Białowieskiej. Stefan Górski, Mikołaj Wróblewski, Edward Poniecki, Tadeusz Berger, Wojciech Gutowski, Witold Łapiński, Stanisław Niewiadomski, Witalis Nowik, Mirosław Lewandowski, Artur Tumiel, Adam Dowgird, Tarasij Ostrowierch, Włodzimierz Krutel, Aleksander Prokopiuk, Krystyna Kacperczyk, Łukasz Jałoza, Stanisław Petruk, Bolesław Bierwiaczonek, Jarosław Leszczyński są znani dla starszych mieszkańców Hajnówki. Jedna z wymienionych osób - plut. Bolesław Bierwiaczonek, to jedyny bohater Hajnówki z okresu wojny. Książki te mają skromniejszą zawartość: album "Hajnowskie ulice" zawiera 115.000 znaków i 250 zdjęć, a "Życiorysy znaczone Puszczą" - 150.000 znaków.

Samodzielna praca nad książkami przyniosła nowe doświadczenie: pisanie książki, przygotowanie do druku, projekt okładki, umieszczenie na stronie internetowej wydawcy, uzyskanie karty kredytowej walutowej, złożenie zamówienia i po 3-4 dniach książka pachnąca farbą docierała do Hajnówki dostarczona z Belgii przez kuriera. Iście expresowe tempo, z którym dotychczas się nie spotkałem. Do mankamentów należy jednak wysoka cena ze względu na zamówienie pojedyńczych egzemplarzy oraz konieczność posiadania karty kredytowej walutowej. W związku z powyższym w celu umożliwienia zapoznania się hajnowskich czytelników z moimi książkami zapewniłem, by po jednym egzemplarzu każdej książki znalazły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ponadto na stronie http://hajnowka.strefa.pl umieściłem cyfrowe wydanie moich wszystkich książek. Dla osób, które chciałyby jednak książki kupić proponuję zakup internetowy poprzez wcześniej wymienioną stronę.


(11kB) 1   (11kB) 2   (11kB) 3   

(11kB)    (11kB)
   


Po prezentacji książek na moją prośbę wyświetlono ciekawy reportaż z 1985 r. "Nieobecny. Poległ na polu chwały" Tamary Sołoniewicz przedstawiający uroczyste odsłonięcie pomnika plut. Bolesława Bierwiaczonka. Chciałbym podkreślić, że film, który przez wiele lat przeleżał na półkach Filmoteki Narodowej, sprowadził do Hajnówki na moją prośbę Wiesław Rozbicki.

(595kB)

(481kB)

(272kB)

(514kB)

Na zakończenie spotkania były podziękowania i pamiątkowe książki od p. Dyrektor BMP dla autora a od uczestników spotkania gorące brawa.