(56kB)
Menu
Organizacja
Aktualności
Deportacje
Hajnowianie w "Stygmatach.."
Lista deportowanych
Wspomnienia deportowanych z Hajnówki
Janina Wieczyrzyńska
Walentyna Rozalsky
Ksiądz Michał Wilniewczyc
Walentyna Macuta
Józef Chorąży
Odsłonięcie tablicy Sybiraków
Spotkanie z Sybiraczką
Linki o Kole
[ zobacz księgę | dopisz do księgi ]
Darmowe liczniki
stat4u


(56kB)

 

Hajnowianie w książce Adeli Moniety "Stygmaty bólu psychicznego u Sybiraków"MIKOŁAJ BIELECKI

(4kB)


Urodziłem się 1 stycznia 1929 r. Mieszkałem w Hajnówce. Pamiętam dzień: rok 1941, 25 kwietnia zostałem deportowany przez NKWD w głąb byłego Związku Radzieckiego. Skład rodziny: ojciec, matka, troje dzieci. Wtedy mieszkaliśmy w Białowieży. Przewieźli nas do Hajnówki na stację kolejową. Tam już było kilkanaście rodzin oczekujących na transport. Nad każdą rodziną stał żołnierz z karabinem. Po podstawieniu transportu, NKWD brało wszystkich ojców, celem pobrania prowiantu, a nas w tym czasie wrzucono do wagonów i ruszyliśmy w nieznanym kierunku. Ojcowie "po dziś dzień" nie powrócili. To był pierwszy szok mego życia. Nikt nas nie poinformował dokąd nas wiozą. Podróż była bardzo długa. Byliśmy kilkakrotnie bombardowani. Jedzenie dawano nam co kilka dni. Wody w ogóle brakowało. Warunki sanitarne były bardzo złe. W podłodze wagonu była wyrąbana dziura, do załatwiania swoich potrzeb. Nie było możności myć się. Był głód, smród, nędza i rozpacz. W takich warunkach dojechaliśmy do rzeki Ob. Tam przeładowano nas na barki, płynęliśmy w głąb tajgi. Co kilka kilometrów wysadzano na brzeg po kilka rodzin i dalej szli pieszo do zabudowań (Gliniarki). Z tajgi trafiliśmy na Syberię koło Nowosybirska. Tam w sowchozie otrzymaliśmy pracę przy świniach. Warunki życiowe były bardzo trudne: chłodno, głodno i wszy. W roku 1943 dostałem szoku, gdyż matkę zabrano do więzienia na jeden rok, za dostarczenie mi śniadania (świńskiego pokarmu). Podczas tej pracy, byłem kilkakrotnie przemrożony, wycieńczony z głodu i chłodu. Straciłem wzrok. Do dzisiaj widzę słabo i odczuwam stany napięcia nerwowego.

ZBIGNIEW GŁOWACKI

Urodziłem się 24.06.1938 r. w Hajnówce, a 20 czerwca 1941r. zostałem wyywieziony na Sybir wraz z mamą i sześcioletnią siostrą. Pamiętam to co się działo od 1943 roku. Obcy ludzie, inne otoczenie, ciągły głód, zimno, brud, poniewierka i żadnej wygody, jakiej potrzebuje każde żyjące dziecko.
Podróż w bydlęcych, cuchnących wagonach, bombardowanie szlaku, którym wieziono nas w nieznane za nie popełnione winy. To okropne przeżycie pozostanie w pamięci na zawsze. Dowieziono nas do Nowosybirska a stamtąd przez siedem dni podróżowaliśmy na barkach rzeką Ob. Kazano nam zamieszkać w osiedlu kołchozowym; w małym domku w 3 osoby. Na brudnej, zapluskwionej i zawszonej podłodze, na słomie, przy wejściowych drzwiach. Moc komarów i meszki, których nie można było zatrzymać nawet gryzącym dymem z ogniska. Otrzymywaliśmy "pajok" - po 10 dkg chleba dla dziecka, a dorosłym 20 dkg codziennie. Nic poza tym. Musieliśmy sami szukać jakiegoś wyjścia, aby przeżyć. Dorośli pracowali a my zostawaliśmy w chatach bez żadnej opieki. Czekając powrotu matki, która musiała gdzieś coś skombinować, aby nas czekających i głodnych czymś nakarmić. Chodziliśmy więc z siostrą od chaty do chaty żebrząc o coś do zjedzenia. Miejscowi ludzie mieli swoje zagonki, czasem parę kur, trochę warzyw. Niewiele mogli nam dać, ale czasem udało się nam coś otrzymać do zjedzenia. Ciężko było jesienią i zimą. Mróz dochodził do -50"C, a my nie mieliśmy ciepłego ubrania ani obuwia. Nasze ubranie (łachmany) oraz okręcone byle czym stopy nie chroniły nas wcale przed mrozem. Toteż rozchorowaliśmy się oboje: i siostra i ja. Zaatakowała nas krwawa dyzenteria, potem świerzb, a w końcowej fazie zapalenie płuc. Byliśmy w szpitalu. Byłem najsłabszym wśród chorych dzieci i moje życie "wisiało na włosku". Mama czuwała przy mnie i tylko jej zawdzięczam życie. W następnym kołchozie też było ciężko. Patrzyłem na bardzo ciężką, i ponad siły pracę mamy. Głodowaliśmy w dalszym ciągu. Nocami i we dnie chodziliśmy na zrzęte pola zbierać kłosy, pokrzywy, jakieś trawy, które ugotowane ze zmarzłymi ziemniakami jedliśmy każdego dnia. Los nasz uległ zmianie jesienią 1944 r. Przetransportowano na Ukrainę. Tu matka pracowała w ogrodzie, a potem w mleczarni, cukrowni jako sprzątaczka, tragarz aż do maja 1946 r. - tj. do powrotu do Ojczyzny.

MIKOŁAJ ORDYŃSKI

(3kB)


Urodziłem się 10 sierpnia 1936 r. we wsi Mołodowoj woj. Pińsk. 17 marca 1940 r. zostaliśmy z całą rodziną deportowani przez NKWD na Sybir (Obłaść Nowosybirska). W tajdze jedliśmy pokrzywę kołbę (lebiodę/ jagody/ maliny) albo suszyliśmy je na zimę. Zimową porą mrozy dochodziły do -40 -50 stopni. Mieszkaliśmy w barakach a prycze do spania robiliiśmy sami. Dokuczały nam karaluchy, pchły a najgorzej pluskwy. W 1941 r. zostaliśmy przewiezieni pod Nowosybirsk. Przez 3 lata - od 1942 do 1944 r. razem z matką pasłem krowy w Kołchozie. W 1943 r. zostałem postrzelony w lewą nogę z broni palnej za kradzież jajek w kołchozie. Zachorowałem na zapalenie płuc w latach 1943/44. W 1944 r. we wrześniu wywieziono nas na Ukrainę. Tam wyżywienie mieliśmy bardzo marne. Po kolejnych przesiedleniach do różnych miejsc w Polsce, przyjechaliśmy 17 czerwca 1946 roku do Hajnówki.