(56kB)
Menu
Organizacja
Aktualności
Deportacje
Hajnowianie w "Stygmatach.."
Lista deportowanych
Wspomnienia deportowanych z Hajnówki
Janina Wieczyrzyńska
Walentyna Rozalsky
Ksiądz Michał Wilniewczyc
Walentyna Macuta
Józef Chorąży
Odsłonięcie tablicy Sybiraków
Spotkanie z Sybiraczką
Linki o Kole
[ zobacz księgę | dopisz do księgi ]
Darmowe liczniki
stat4u


(56kB)

 
Aktualności Koła Związku Sybiraków w Hajnówce13.02.2014 r. W Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się promocja książki "WSPOMNIENIA DEPORTOWANYCH Z ZIEMI PODLASKIEJ NA SYBERIĘ I DO KAZACHSTANU W LATACH 1939 - 1956".

10.02.2014 r. Odbyły się uroczystości z okazji 74 rocznicy wywózki na Sybir mieszkańców rejonu Puszczy Białowieskiej. Program obchodów obejmował: odczyt na temat "Deportacje sowieckie z rejonu Puszczy Białowieskiej" - dr inż. Czesław Okołów: mszę św. w intencji zesłanych na Sybir w Kościele Św. Cyryla i Metodego: poświęcenie kapliczki Sybiraka Haliny i Wiktora Kabaców we wsi Budy oraz poczęstunek i ognisko w Zajeździe J. Kuczki.

(113kB)


10.01.2014 r. W w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Hajnówka odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe Koła Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce. Podczas spotkania odbyła się promocja książki pt. Wspomnienia deportowanych z ziemi podlaskiej na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1956", której wydanie było możliwe dzięki zaangażowaniu Pani Ireny Kostery oraz Pani Alli Gryc. Publikacja zawiera życiorysy hajnowskich Sybiraków, ich dzieje, opisy najdalszych zakątków świata, gdzie przebywali i jest świetną lekturą, którą można polecić wszystkim ciekawym historii ludzi żyjących na wygnaniu, a w szczególności dzieciom i wnukom Sybiraków. Zobacz więcej

(15kB)


20.04.2012 r. W piątek w MBP w Hajnówce odbyło się spotkanie z Sybiraczką - Ireną Kosterą Zobacz więcej

9.02.2012 r. W czwartek w Białowieży odbyła się promocja książki opublikowanej przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zawierającej 26 listów pisanych do najbliższych podczas drogi na zesłanie i z samego zesłania jednej z tysięcy polskich rodzin-Eugenii i Władysława Simsonów, wywiezionych 10 lutego 1940 r. z Białowieży do pasiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim. Przez pewien czas mieszkali oni w Hajnówce przy ul. Międzytorowej 6.
Tylko te listy po nich pozostały..

(15kB)


4.01.2012 r. W wieku 83 lat zmarła długoletnia prezes Oddziału Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce, Walentyna Macuta.

(15kB)


Pogrzeb odbędzie się sobotę 7 stycznia na cmentarzu katolickim.

XII.2011-I.2012 r. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, wszystkim członkom Koła Terenowego Związku Sybiraków w Hajnówce oraz ich Rodzinom życzymy, aby te Święta stały się źródłem radości i wzajemnej życzliwości.

We wrześniu 2011 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjaliści z Zespołów Szkół nr 1 i 2 z nauczycielami oraz członkowie Związku Sybiraków w Hajnówce, wzięli udział w XI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Wyjazd zorganizowało koło Związku Sybiraków w Hajnówce. Ryszard Baj, który urodził się na Syberii, co roku jeździ na Marsz Sybiru. Teraz już jedenasty raz. Wiera Małaszewska, która również urodziła się na Syberii na marsz pojedchała piąty.

(56kB)


W lutym 2011 r. Walentyna Macuta otrzymała tytuł "Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego" - za zasługi w działalności społecznej powiatu; zainicjowanie powołania Koła Związku Sybiraków w Hajnówce.

22 października 2009 roku w szkolnej Czytelni LO nr 1 odbyło się spotkanie z Sybiraczką panią Ireną Kosterą na temat deportacji na Syberię i do Kazachstanu.

09.10.2007 r. w czytelni biblioteki szkolnej Zespołu Szkół z DBJN miała miejsce uroczystość poświęcona Losom Sybiraków z Hajnówki i okolic. W związku z tym została zorganizowana wystawa pod tytułem "Sybir w dokumentach i wspomnieniach Sybiraków" i spotkanie z Sybiraczką panią I. Kosterą.We wrześniu 2005 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie uczniów z Walentyną Macutą - Przewodniczącą Terenowego Koła Związku Sybiraków w Hajnówce. Opowiedziała ona uczniom o swoich przeżyciach z czasów wojny. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni opowieściami starszej pani. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących życia w Hajnówce podczas okupacji niemieckiej i radzieckiej.

(56kB)
Zarząd Koła - Walentyna Macuta (prezes), Ryszard Baj, Irena Kostera (wiceprezes)


20.01.2005 r.W Urzędzie Miejskim odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe. Spotkało się kilkadziesiąt osób, które przeżyły koszmar bolszewickich łagrów. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych samorządów oraz duchowieństwa. Swoja obecnością zaszczycili uczestników Sybirak dr n. med. Tadeusz Borowski – Beszta specjalista II stopnia z zakresu psychiatrii pracujący w lokalnym SPZOZ oraz specjalista psychologii klinicznej pisarka Adela Monieta, której podczas spotkania przedstawiono najnowszą książkę (wydaną w 2004 r) pt. "Stygmaty bólu psychicznego u Sybiraków".

27 czerwca 2004 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca deportację mieszkańców Hajnówki i okolic na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1951.

(56kB)


Fundatorami byli: Sybiraczka Walentyna Rozalsky z d. Żedź z Florydy, Koło Terenowe Związku Sybiraków z Hajnówki, Burmistrz Miasta Hajnówka. Odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Pamięci dokonał ks. prałat Marian Świerszczyński, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Zobacz więcej

W 2003 roku w Hajnówce gościła Pani Walentyna Rozalski, która urodziła się w Postołowie, a podczas wojny została wywieziona na Syberię. Po długiej i tragicznej tułaczce, po wojnie osiedliła się na stałe w Stanach Zjednoczonych. Darząc wielkim sentymentem Polskę oraz rodzinne strony wielokrotnie przesyłała z USA dary dla biednych i potrzebujących. W 2003 roku została członkiem Koła Związku Sybiraków.


Walentyna Rozalski i Walentyna Macuta


W 1990 r.
powstał w Hajnówce Oddzial Terenowy Związku Sybiraków, którego prezesem została Walentyna Macuta