(56kB)
Menu
Organizacja
Aktualności
Deportacje
Hajnowianie w "Stygmatach.."
Lista deportowanych
Wspomnienia deportowanych z Hajnówki
Janina Wieczyrzyńska
Walentyna Rozalsky
Ksiądz Michał Wilniewczyc
Walentyna Macuta
Józef Chorąży
Odsłonięcie tablicy Sybiraków
Spotkanie z Sybiraczką
Linki o Kole
[ zobacz księgę | dopisz do księgi ]
Darmowe liczniki
stat4u


(56kB)

 
Miłość z " Krzyżakami" w tle

(32kB)

Dziś opowiem Państwu historię pewnej rodziny związanej z przedwojenną Hajnówką. Zaczęło się od opowieści pewnej pani...historia była niesamowita- miłość, wojna, wywózka i ludzie znani w świecie. Czy uwierzyłam? Przyznam, że nie do końca. Odnalazłam członka tej rodziny. Potwierdził wszystko, wiele dopowiedział. I tak z dwóch źródeł powstała jedna opowieść o losach pewnej miłości...

Janina i Jadwiga

Lucjan Wieczerzyński był inżynierem budowy mostów. Do Hajnówki trafił w okresie międzywojennym. Jego dwie dorastające córki wychowywały się u ciotki w Kowlu. Janina - starsza i Jadwiga - młodsza, często odwiedzały rodziców w maleńkiej osadzie na skraju Puszczy Białowieskiej. Wybuch wojny zastał panny Wieczerzyńskie w Hajnówce.

Janina

Janka miała narzeczonego, porucznika lotnictwa. Piotr Ostaszewski miał wkrótce poślubić pannę Wieczerzyńską, gdy wybuchła wojna Piotr trafił przez Rumunię do Francji. Wieczerzyńscy sądzili, że Piotr nie żyje, jednak Janka wierzyła, że jest inaczej.

(25kB)
Janina Wieczerzyńska

- Któregoś dnia poszłyśmy do wróżki na Dubiny. - wspomina przyjaciółka Janki z młodych lat. - Jak dziś pamiętam co wtedy powiedziała Jance: "osoba, o której wszyscy myślą, że nie żyje odnajdzie się. Dostanie pani list ale nie do domu, zostanie on przez kogoś dostarczony. Tę osobę zobaczy pani, gdy pojedzie pani do niej."

Takie były słowa wróżki. I rzeczywiście! Jakiś czas później Janka przybiegła do mnie i mówi, że ciotka z Kowla odesłała jej list od Piotra. Pisał, że jest we Francji i prosił żeby przyjechała do niego. Janka wtedy była kierowniczką szkoły z polskim językiem nauczania, był to jakiś 1940 rok .

Starsza panna Wieczerzyńska szykowała się do wyjazdu. Prawdopodobnie jednak zbyt wiele o tym mówiła ... W czerwcu ( w oktawę Bożego Ciała ) cała rodzina została aresztowana przez Sowietów i ostatnim z transportów wyruszyła na Syberię. Według relacji syna Janiny - Aleksandra Forda jr., na Syberię wywieziono całą rodzinę Wieczerzyńskich - także stryjów i ciotki, nawet ciotkę Jadwigę z Kowla.

Jadwiga Jadzia wraz z rodziną przeżyła pobyt na Syberii. Wydostali się z gościnnej ziemi radzieckiej wraz z armią Andersa. Udało się wszystkim tylko nie Jance. Prawdopodobnie jej doskonała znajomość języka niemieckiego wzbudziła zainteresowanie władz radzieckich. Janka została aresztowana na dworcu kolejowym podczas powrotu z Syberii i osadzona w więzieniu.

(23kB)
Jadwiga Wieczerzyńska


Janina i Aleksander

Janka aresztowana przez Sowietów przesiedziała w więzieniu około roku. Syn opowiada, że matka wspominała jak podstępem udało jej się uciec z niewoli. Była niewątpliwie piękną kobietą i jej wdzięki zachwyciły dyrektora "tiurmy". Janka oszukała go i obiecała wspólną ucieczkę z miasta. Mężczyzna umożliwił jej ucieczkę a ona miast spotkać się z nim w umówionym miejscu umknęła jak najdalej się dało. Następnie trafiła do formującej się w Sielcach nad Oką Armii Polskiej. Tam poznała Aleksandra Forda . Późniejszy reżyser "Krzyżaków" był w owym czasie kierownikiem Czołówki Filmowej przy I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki . Ford zakochał się w Jance a ona w nim. Ślubu udzielił im ks. Wilhelm Kubsz - pierwszy kapelan I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Ich syn- Aleksander, urodził się w czasie powstania warszawskiego na warszawskiej Pradze.

Jadwiga i Piotr

(46kB)
Piotr Ostaszewski w czasie gdy latał w Dywizjonie 302 ( na zdjęciu grupowym pierwszy z prawej )

Tymczasem rodzina Wieczerzyńskich osiadła w Anglii. Tam też odnaleźli Piotra, który wcale nie zginął na froncie. Ów młody, przystojny lotnik był porucznikiem w Dywizjonie 302. Nazwisko jego- Ostaszewski, było dość znane w owych czasach. Wymienia go nawet Arkady Fiedler w swoich książkach poświęconych walkom polskich lotników. Nie wiadomo dziś co było powodem ślubu Piotra i Jadwigi. Czy jego miłość do Janki zgasła i obrócił swe oczy ku młodszej siostrze czy też zobojętniały na wszystko po stracie ukochanej wziął ślub powodowany rozsądkiem. Pewne jest, że ślub ten się odbył. Małżeństwo nie należało jednak do szczęśliwych.

A po wojnie...

Losy sióstr Wieczerzyńskich ponownie splotły się po wojnie. Rodzina odnalazła Jankę w Łodzi. Siostry do śmierci korespondowały ze sobą, jednak nigdy się ze sobą nie spotkały- Janka niezmiennie odrzucała wszelkie próby bezpośredniego kontaktu. Domyślać się tylko możemy, że wciąż żywa w niej była pamięć o Piotrze. Janina rozeszła się z mężem, który wyjechał z Polski. Nie wiadomo czy powodem rozejścia się był fakt odnalezienia się kochanków, czy też istniały inne przyczyny. Tę tajemnicę Janka zabrała ze sobą do grobu. Syn Janiny opowiada, że małżeństwo rodziców było " papierowe". Ojciec próbował je nawet unieważnić. On mieszkał w Warszawie, matka z synem w Łodzi.

Jadzia miała ciężkie życie- chora na schizofrenię zmarła w zakładzie dla nerwowo chorych. Stało się to w 1986 roku- 2 lata po śmierci Janki. Pozostawiła dwóch synów. Jej ciało sprowadzono do Łodzi, jednak nie spoczęła obok siostry. Dzieli je 100 metrów...

Kochał ją przez całe życie...

Aleksander Ford jr., który zdążył poznać Piotra wspomina, że ich spotkania były zawsze bardzo wzruszające. Piotr płakał widząc w twarzy Aleksandra rysy Janiny. Komponował muzykę do wierszy, które kiedyś pisała Janka. Grał, śpiewał i rozpaczał. Kiedyś odważył się i w liście do utraconej ukochanej opisał całe swoje życie i gehennę jaka stała się jego udziałem. Aleksander nie pamięta czy matka odpisała, jednak korespondencja nie rozwinęła się. Piotr zmarł i pochowany został w Londynie.

Marta Chmielińska