(56kB)
Menu
Organizacja
Aktualności
Deportacje
Hajnowianie w "Stygmatach.."
Lista deportowanych
Wspomnienia deportowanych z Hajnówki
Janina Wieczyrzyńska
Walentyna Rozalsky
Ksiądz Michał Wilniewczyc
Walentyna Macuta
Józef Chorąży
Odsłonięcie tablicy Sybiraków
Spotkanie z Sybiraczką
Linki o Kole
[ zobacz księgę | dopisz do księgi ]
Darmowe liczniki
stat4u


(56kB)

 

Walentyna Rozalsky

PRZETRWAĆ  WBREW  WSZYSTKIEMU

WALENTYNA  ROZALSKA, 72 l, przetrwała koszmar łagru podczas drugiej wojny światowej. Mieszkanka Merrit Island opisuje swoją gehennę.

Walentyna Rozalska z Merrit Island urodziła się w Polsce i została wywieziona wraz z rodzicami i siostrą do łagru na Syberii podczas drugiej wojny światowej. Jej ojciec i czteroletnia siostra zmarli w 1942 r.

Walentyna Rozalska wciąż ma koszmary.

Śni o wojnie, o śmierci, o głodzie, o czasie kiedy razem z rodziną wędrowali  zamarzniętą rzeką do obozu  na Syberii.

„Budzę się chwytając się za twarz”- opowiada Rozalska i demonstruje ten gest w swoim domu na Merrit Island. „Czasami wciąż czuję to uderzenie mojej głowy o grunt . A tata ciągnął sanie na których jechaliśmy. Upadłam, lecz on nie słyszał mojego krzyku o pomoc.”

Tak jak innym, którzy przetrwali wojnę obrazy amerykańskiej wojny w Iraku, przywracają  bolesne wspomnienia z własnego życia. Wspomnienia nakładają się na współczesność - wojna uderza w całe społeczeństwo, nie tylko w walczących żołnierzy. Rozalska doświadczyła tego na własnej skórze. Miała 8 lat kiedy rosyjscy żołnierze plądrowali rodzinny dom w Polsce 10 lutego 1940 r. To była druga wojna światowa, Rosja i Niemcy sprzymierzyli się przeciwko Polsce stosując masowy terror. Podczas nocnych aresztowań tysiące polskich rodzin wysłano do obozów koncentracyjnych w Rosji i Niemczech. Rodzina Rozalskiej była wśród nich. Była 2 nad ranem kiedy Walentyna, jej siostra Eugenia (2 lata) i matka Bogumiła spakowały do  dwóch dużych  worków  po ziemniakach cały swój dobytek. Jej ojciec, Antoni Żedź przywiązany do krzesła obserwował, jak Walentyna chowała do worka swoja świnkę - skarbonkę i bałałajkę,3-strunowy instrument . Jej matka ubrana była w nocną koszulę, na którą nałożyła futro, a stopy wsunęła w kapcie. „Rosjanie potrzebowali niewolników do pracy w obozach na Syberii” - mówi Rozalska o masowych aresztowaniach. „Przewidywany czas życia samotnego mężczyzny wynosił tylko 2 lata, dlatego deportowano całe rodziny. Żonaci mężczyźni żyją dłużej i  ciężej pracują dla swoich rodzin.” Rodzina Rozalskiej dotarła do Gramatuchy, obozu pracy w górach  Syberii 3 miesiące po aresztowaniu. Podróż do obozu była mordęgą. Kobiety, dzieci i mężczyzn zapędzono do bydlęcych wagonów pociągu stojącego w Hajnówce w Polsce i przewieziono do Nowosybirska na Syberii. To, co stało się później jest przyczyną koszmarów Rozalskiej. „Pociąg zatrzymywał się  na stacjach więc biegliśmy  po gorącą wodę i przechowywaliśmy ją w pojemnikach, żeby mieć na później ”-  relacjonuje Rozalska. „Chleb i woda  pozwoliły nam przetrwać”. Rozalska pamięta, jak węgiel palony wewnątrz wagonów ogrzewał przemarznięte ciała, ale to nie wystarczyło. Ludzie zamarzali na śmierć. Umierali z głodu. Całe rodziny   umierały jedna po drugiej każdego dnia podróży.

„Jesteś w szoku, nie myślisz o tym co masz lub gdzie jedziesz” mówi Rozalska, „Jesteś zbyt zajęty myśleniem o przetrwaniu i o tym co będziesz jadł”.

„Każdy miał czas załamania i później każdy powrót do tamtych spraw jest bolesny ” - dodaje. „I nie możesz temu zaradzić”.

Gdy dojechali pociągiem do końca linii kolejowej, żołnierze nakazali maszerować rodzinom dopóki nie skończy się droga. Tam ojciec Rozalskiej posadził swoją rodzinę na saniach i ciągnął je w górę zamarzniętej rzeki Kieji. Rzeka była jedyną drogą umożliwiającą dotarcie do odizolowanych obozów na Syberii. Rodzina mogła podróżować rzeką, ponieważ była ona skuta lodem. To wtedy  Rozalska uderzyła głową o lód zanim uniesiono ją i położono z powrotem do sań. Ta sama rzeka powitała  Rozalską podczas jej wizyty na Syberii w 1999 i 2002 roku. Przyjechała tu by odnaleźć grób swojego ojca, niestety bezskutecznie. W czasie, kiedy wody rzeki płyną swoim nurtem znalezienie kapitana łodzi, który zabrałby ją w górę rzeki jest zadaniem trudnym i niebezpiecznym, a jest to jedyna droga do nieistniejącego obecnie obozu. Rozalska ma stare zdjęcie rodzinne. Jest na nim Rozalska, jej siostra i ich 26-letnia wówczas matka. Stoją poważne obok miejsca, gdzie krzyż znaczy miejsce  pochówku Antoniego. Zmarł w wieku 32 lat na gruźlicę i malarię.  Jego rodzina żyła tam jeszcze przez dwa lata.

Praca była ciężka, warunki życia nieludzkie. Wiele małych dzieci, w tym i  Rozalska, chodziło do szkoły kiedy starsze dzieci i dorośli ścinali drzewa, budowali linie kolejowe, budynki i wydobywali złoto. Za pożywienie służyły Rozalskiej zielsko i korzenie traw gotowane z brzozowymi i malinowymi witkami. Często mdlała z niedożywienia. Jej rodzina walczyła o przetrwanie bez ojca. Wtedy stał się cud. Po tym jak Niemcy napadli na Rosję w 1941 roku, Józef Stalin uwolnił Polaków i pozwolił na wstąpienie do Armii Polskiej formowanej do walki z Niemcami. Przedtem jednak rodzina musiała znaleźć sposób na opuszczenie odciętego od świata obozu. Matka Rozalskiej dała rodzinną bałałajkę jako zapłatę dla przewoźnika łodzi, by przewiózł jej rodzinę  łodzią w dół tej samej  rzeki, którą wcześniej przebyli lodem. W końcu dotarły do Uzbekistanu, gdzie matka Rozalskiej wstąpiła do Armii Polskiej.

 „Instrument przechowuje wspomnienia” mówi Rozalska 60 lat później patrząc na  podobny instrument podarowany jej przez przyjaciela z Anglii. W Uzbekistanie została utworzona specjalna szkoła dla dzieci tych, którzy wstąpili do polskiej armii. Pomimo tego, że były wolne, jedzenia było ciągle mało i szalały choroby. Rozalska zachorowała na ospę. Jej siostra zmarła z powodu choroby w wieku czterech lat.

„Byłam szczęściarą”-  powiedziała. - ”Przetrwałam.”

Życie Rozalskiej stało się bardziej interesujące. Szkołę dla dzieci żołnierzy przeniesiono do Palestyny; żyła tam przez 8 lat, podczas kiedy jej matka kontynuowała służbę wojskową. Studenci i uczniowie zostali przeniesieni do Anglii, kiedy zaczęła się wojna w Palestynie.

            Rozalska wstąpiła do college’u w Londynie gdzie spotkała i poślubiła polskiego żołnierza, który otrzymał stopień inżyniera. Po urodzeniu się córki przeprowadzili się do Nowego Jorku, a następnie do Cape Canaveral z powodu programu kosmicznego. W Brevard County Rozalska osiągnęła sukces jako pośrednik w handlu nieruchomościami, na emeryturę przeszła w latach osiemdziesiątych. Matka Rozalskiej, która ponownie wyszła za mąż również przeprowadziła się w ślad za córką do Nowego Jorku, a później na Florydę. Bogumiła zmarła w 1994 roku, miała 81 lat. Teraz Rozalska jest rozwiedziona, jest matką trojga dorosłych już dzieci, w tym syna, który wstąpił do wojska i stacjonuje w Kolorado. Rozalska wygrała kolejną bitwę. W maju 1999 roku wykryto u niej raka. Ostatnią deską ratunku była operacja i chemioterapia. Straciła wszystkie włosy. „Powinnam już być martwa” mówi Rozalska popijając z  filiżanki gorącą herbatę.

Powrót na Syberię

Stanąwszy twarzą w twarz ze śmiercią Rozalska uświadomiła sobie, że ma niedokończone sprawy. Dlatego  w 1999 i 2002 wyjechała na Syberię, pomimo grozy związanej z powrotem do miejsca przypominających o bólu, głodzie i śmierci. Musiała pojechać – obiecała matce,  że spróbuje znaleźć grób ojca. „Jeżeli umrę nikt nie będzie wiedział, gdzie został pochowany”- powiedziała. „I chcę postawić tam nowy krzyż, żeby uchronić go od zapomnienia gdyż był taki młody i był moim życiem”. Pomimo tego, że nie znalazła grobu, podróż nie poszła na marne. Dzięki francuskiemu duchownemu Blase’owi  Karas’emu, który podróżował z Chicago do Syberii, Rozalska spotkała wiele katolickich sióstr zakonnych opiekujących się szpitalami i domami dziecka. Spotkała także biedne rodziny. Pomagała im finansowo, dostarczała ubrań, jedzenia i innych potrzebnych środków, które zakupiła w marketach i wyprzedażach.

Każdego miesiąca Rozalska wydaje 50 $ ( ~200 zł) na paczki do Syberii, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy, w których przesyła: płaszcze, kurtki, mydło, kawę, herbatę, przetwory zbożowe, witaminy, ubrania i lalki .

W jej pokoju stoją pudła czekające na wysłanie.

„Na Syberii nie wiedzą co to jest Disneyland, ale wysłałam poduszkę z Myszką Miki i teraz chyba będą wiedzieli”- dodaje.

Bezinteresowne poświęcenie

Rodzina i przyjaciele są pod wrażeniem jej poświęcenia, bezinteresowności i przebytej drogi życiowej. „Jestem zdumiony, że przeżyła ten koszmar, podczas gdy wielu ludzi nie dokonało tego”- powiedział jej syn, Andrew Rozalski. „A przy tym odniosła sukces w Stanach  Zjednoczonych, potrafi przeżyć amerykański sen”. Kiedy Andrew dorastał, słyszał historię o przehandlowaniu bałałajki za przejazd łodzią i o okolicznościach śmierci młodszej siostry matki. Andrew przyznaje, że bałby się podróży na Syberię, ale rozumie dlaczego matka pojechała tam dwa razy.  „Żołnierze aresztowali ją, ale rosyjscy ludzie pomagali jej gdy tego potrzebowała, nie oczekując niczego  i niczego w zamian” dodaje Andrew, kierownik sklepu motoryzacyjnego w Cocoa. Opisuje matkę jako wrażliwą, energiczną, sprawiedliwą i wierną – „będzie przy tobie aż do końca”. Vera Walker, przyjaciółka od 1970 r. członkini Brevard Country School Board zgadza się z tą opinią. „Ona jest rodzajem kobiety, która zawsze kończy to, co zaczęła” powiedziała Walker. „ I jest wykształcona w sposób bardzo wszechstronny. Żyła nie tylko w Polsce i na Syberii, ale także uczyła się w szkole w Iranie i Londynie.” Walker mówi, że Rozalska jest wszechogarniającą mocą, która trwa i daje tym, dla których życie było mniej łaskawe. „Nie można zatrzymać Walentyny, nawet rak tego nie potrafi” – dodaje jej wieloletnia przyjaciółka. Rozalska pomaga potrzebującym rodzinom, ponieważ jest to sposób na odwdzięczenie się tym którzy jej kiedyś pomogli. Mimo tego iż była aresztowana przez rosyjskich żołnierzy , zdaje sobie sprawę że dzięki  niewinnym  rosyjskim rodzinom przetrwała tą przerażającą próbę.

Czynić dobro

Chce im się odpłacić. „Używam swego życia by czynić wszystko lepszym na swój mały sposób”- powiedziała Rozalska. W świecie ogarniętym kolejną wojną Rozalska może dużo powiedzieć o wojnie i jej skutkach. „Widziałam wojnę i wiem, czym ona jest”-  powiedziała.

Szlocha i łzy płyną jej po policzkach

„Oni zabrali nasze dzieciństwo. To było bardzo dawno temu, ale wciąż mam  koszmary.”

Z całego serca Rozalska jest przeciwko wojnie, ale „kiedy jesteś atakowany nie możesz usiąść i nic nie robić” powiedziała. Popiera amerykańską akcję przeciwko Irakowi. „Negocjowaliśmy z Saddamem”- powiedziała. „On kłamie i popatrz co zrobił mieszkańcom Iraku.Te  rodziny są ratowane przez nas, działamy w dobrym celu”. Ze smutkiem ogląda obrazy w telewizji. „Kiedy widzę naszych żołnierzy, płaczę za nich”.

Eleska Aubespin – Florida Today

            Tekst rozmowy z Walentyną Rozalską z domu Żedź otrzymałem od Mikołaja Golonki, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białowieży. Do tłumaczenia, które wykonała córka p. Golonki, Natalia wprowadziłem drobne poprawki.

                                                                           wg www.hajnowka.pl

 

Przetrwać, żeby pomagać innym.

         Z Mikołajem Golonko, dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Białowieży rozmawia Tadeusz Topolski.

         T.T.: - Proszę opowiedzieć, w jakich okolicznościach odbyło się spotkanie z panią Rozalski?

         M.G.: - To spotkanie miało miejsce cztery lata temu...

         T.T.: - ...ale zanim nastąpiło, wydarzyły się pewne rzeczy?

         M.G.: - Byłem akurat na urlopie i po powrocie do DPS –u zauważyłem nowy telewizor i lodówkę. Okazało się, że była u nas pani ze Stanów pochodząca z tych stron i zapytała, czego szczególnie potrzebujemy – zastępująca mnie księgowa wymieniła te sprzęty i po dwóch dniach pani Rozalski pojawiła się samochodem dostawczym z lodówką i telewizorem. W trakcie rozmowy okazało się, że przydałoby się elektryczne łóżko do zabiegów – pani Rozalski powiedziała, że zajmie się tą sprawą.

         Minęło ok. dwa tygodnie – dzwoni telefon i odzywa się pani Rozalski. Podziękowałem  serdecznie za prezenty, a pani Rozalski powiedziała, że sprawa łóżka jest załatwiona i niedługo je otrzymamy. Tak się stało, mamy to łóżko i użytkujemy je do dziś. Uroczyste przekazanie łóżka odbyło się w obecności znajomej pani Rozalski, zrobiłem zdjęcia i wysłałem je do Stanów.

         Nawiązała się między nami regularna korespondencja, pani Rozalski zaczęła przysyłać paczki z ubraniami naszym pensjonariuszom. Często też telefonowała, pytała o nasz Dom, w końcu zaproponowała, żebym przyjechał do Stanów i obejrzał, jak funkcjonują u nich domy pomocy. Początkowo nie potraktowałem tego zaproszenia poważnie, ale pani Rozalski nalegała, deklarowała pokrycie kosztów, więc pojechałem tam w 1999 roku. Poznałem wielu jej znajomych.

         T.T.: - Czy są to osoby polskiego pochodzenia?

         M.G.: - Tak, wielu z jej najbliższych znajomych wywodzi się z Polski, ale ma też amerykańskich przyjaciół. Obejrzałem oczywiście ośrodki, w których mieszkają starsi ludzie.

         T.T.: - I jak się mają one do naszych?

         M.G.: - Standard jest oczywiście nieco inny, ale inne też są ceny. Wysokość opłat jest uzależniona przede wszystkim od czasu opieki poświęcanej pensjonariuszowi, od ilości świadczonych usług i od rodzaju obiektu, który zamieszkuje: studio, czy apartament. Standardem jest mieszkanie składające się z pokoju, sypialni, kuchni, garderoby i łazienki. Jeżeli chodzi o leżących, to ze względu na potrzebę kontaktów na sali leżą dwie, trzy osoby.

         Kiedy rozmawialiśmy o Polsce pani Rozalski podkreślała, że na ulicach naszych miast widuje się wielu smutnych ludzi, ja natomiast zauważyłem, że pensjonariusze ich domów starości są zazwyczaj smutni, odmiennie niż nasi pensjonariusze, którzy często są weseli.

         Na Florydzie jest taka zasada, że ludzie gdzie indziej mieszkają, gdzie indziej pracują, a jeszcze gdzie indziej dokonują zakupów. Starsi i mniej sprawni przenoszą się do kondominiów – są to strzeżone osiedla bloków mieszkalnych, gdzie po zakupy zjeżdża się windą na dół, opieka medyczna jest na miejscu; pensjonaty z opieką są dla najmniej sprawnych.

         Po powrocie ze Stanów cały czas korespondowałem z panią Rozalski – w tym okresie jej pomoc była skierowana do ludzi na Syberii. Pomaga również palestyńskim dzieciom z ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne.  W ubiegłym roku ponownie byłem na Florydzie razem z córką Natalią, a wizyta miała charakter prywatny i turystyczny.

         W roku 2003 pani Rozalski przyjechała do Polski na przełomie maja i czerwca w celu uczestniczenia w uroczystym wmurowaniu tablicy w kościele św. Jacka w Warszawie, upamiętniającej istnienie szkoły polskich dziewcząt w Palestynie. Następnie przyjechała do Białowieży. Wyrażała zdziwienie, że w tak krótkim czasie tak wiele w Polsce się zmieniło, zauważyła wielu uśmiechniętych ludzi i uprzejme ekspedientki. Odwiedziła też rodzinne strony, pojechaliśmy do Postołowa.

         T.T.: - Jakie wrażenia odniosła oglądając rodzinne strony?

         M.G.: - Mówiła, że zapamiętała Postołowo jako większe, ale chyba przekonał ją mój argument, że była wtedy mniejsza. Wydawało się jej, że rozpoznaje niektóre domy.

         T.T.: - Czy spotkała ludzi, którzy znali jej rodzinę?

         M.G.: - Nie spotkała takich ludzi, tylko nieliczni kojarzyli nazwisko Żedź z rodziną przedwojennego leśniczego.

         T.T.: - Czy podobała się jej Hajnówka?

         M.G.: - Jest  to osoba, która pracowała w branży budowlanej, więc zna się na rzeczy. Podobała się jej Białowieża, ale oceniła, że jest już wystarczająco doinwestowana, a następne inwestycje powinny powstawać w Hajnówce.

         Trzeciego czerwca doszło do spotkania pani Rozalskiej z członkami hajnowskiego Koła Związku Sybiraków i było to spotkanie bardzo wzruszające. Pani Walentyna Macuta, przewodnicząca Koła, zaproponowała przyjęcie pani Rozalskiej jako członka honorowego. Pani Rozalski, jako rzeczywista sybiraczka uznała, że może być tylko zwykłym członkiem i opłaciła składkę na cały rok i następnego dnia otrzymała legitymację członkowską. Zainteresowała się poziomem materialnym życia naszych sybiraczek i dowiedziała się o trudnej sytuacji najmłodszej sybiraczki, która urodziła się na Syberii: ma czwórkę dzieci, pracuje tylko dorywczo, a mąż jest bezrobotny. Oczywiście natychmiast zadeklarowała się z pomocą rzeczową i wiem, że na adres tej pani przysyłała paczki.

         Panie Walentyny doszły do wniosku, że Koło Sybiraków powinno posiadać swój sztandar, ale po odbyciu kilku rozmów telefonicznych uznały, że koszty sztandaru będą niewspółmiernie wysokie, a upamiętnieniu wywózek na Sybir mieszkańców Hajnówki i okolic lepiej będzie służyć pamiątkowa tablica, której fundatorką będzie głównie Walentyna Rozalski.

         T.T.: - Rozumiem, że kontakty pani Rozalskiej z mieszkańcami Hajnówki będą trwały nadal.

         M.G.: - Oczywiście. Pod koniec 2003 roku pani Rozalski przysłała paczkę hajnowskim dzieciom z zabawkami i słodyczami.

         Walentyna Żedź z Postołowa przebyła bardzo długą drogę zanim znalazła się na Florydzie. W trakcie tej wędrówki dziecko, dziewczyna, w końcu dorosła kobieta przekonała się jak wiele zależy od drobnego nawet gestu życzliwości. Walentyna Rozalski wie, że gesty te może teraz odwzajemnić, a wiedzę tą może i potrafi urzeczywistnić.